Káhira – áno, či nie ? Čo iné pamiatky v Egypte ?

11897025_10206363203550850_767111226_n (1)aa

Egypt navštevujem každoročne a to niekoľko krát a nedokážem sa ho nasýtiť.  Chodím tam pracovne, ale vždy sa tam veľmi teším a neberiem to ako prácu. Pokiaľ je možnosť  vybehneme tam aj spoločne s rodinou.

Divoký bazár, kde by som v tom čase asi po 22:00 hod. za žiadnych okolností nevystúpila. Dokonalá paleta života – farebné koreniny, ovocie, olejčeky, galabeje, keramika, zvieratá ….to bolo to krajšie, no odrazu sme vhupli do iného sveta, to čo som uvidela mi vyrazilo dych…

No priznám sa Vám pyramídy sa mi podarilo navštíviť až po niekoľkých rokoch a to tento rok v apríli.  Mnohí známi ma neustále doslova atakovali otázkou – toľko tam chodíš a pyramídy si ešte nevidela, prečo? Nebol ten správny čas… kedy je teda ten vhodný čas na návštevu pyramíd?  Určite neodporúčam ísť do Káhiry – pokiaľ ste sa rozhodli pre týždňový pobyt. Cesta k nim je dlhá a skutočne nie je jednoduchá. Tiež ju neoporúčam pokiaľ nieste zdravotne úplne fit a viróza alebo iná nemoc je na spadnutie.

Predstavte si keď je vonku na slnku 50°C a vo vnútri si poväčšine Egyptských šoférov autobusu s veľkou obľubou „švihne“ klímu na 17°C a Vám po 2-3 hodinách (a to nie sme ešte ani v polovici) cesty už tečú cencúle z nosa a uší… A keď vystúpite von na WC alebo v rámci plánovanej zastávky natiahnuť nohy, tak vystúpite z autobusu do tej páľavy. Ten kontrast nie je  naozaj nič príjemné a treba sa na túto situáciu pripraviť. Do autobusu si určite vezmite bavlnenú šatku, ktorá vás ochráni aj pred klímou a naopak v noci pred chladom. Dostatok pitného režimu a vhlkým utierok – zaručene sa budete potiť :-)

Cesta do Káhiry tam a späť je namáhavá a dlhá.

Keď sa plánuje cesta autobusom, na jednu noc sa prespáva v jednom z hotelov v Káhire, my sme spali v hoteli 3*, ale moje obavy, z toho že to bude slabá úroveň sa našťastie nepotvrdili. Na prespanie bol viac než dobrý.  Podobný výlet odporúčam turistom, ktorí sa rozhodli pre 9-11 dňové pobyty.

No úplne najlepší TIP ako si vychutnať Egyptskú históriu dokonale a nie ste ani unavení – dokonca úplne oddýchnutí je absolvovať plavbu po Níle a kombinovať ju s pobytom pri mori aspoň 5 dní.

Zaručujem Vám nezabudnuteľné spomienky na celý život.

Každý deň zakotvíte a ste v inom meste histórie Egypta. Veľký zážitok som mala aj počas nočnej Citytour v Luxore. Zistíte a na vlastnej koži uvidíte úplne iný, ale reálny život v Egypte, ktorý sa samozrejme od toho v rezortoch diametrálne odlišuje. Srdce mi úplne pretsalo biť, keď sme s našou drožkou prebehli hlavnou uličkou trhoviska a uvideli sme tie kontrasty života… Divoký bazár, kde by som v tom čase asi po 22:00 hod. za žiadnych okolností nevystúpila. Nevedela som kam sa mám skôr pozerať – dokonalá paleta života – farebné koreniny, ovocie, zeleniny, olejčeky, galabeje, keramika, zvieratá …. to bolo to krajšie, no odrazu sme vhupli ako keby do sveta odpadkov a neveriacky sme krútili hlavami ako takto môžu žiť… nedoriešený systém likvidácie odpadov sa naozaj podpísal ráze mesta  Luxor – ktorý rovnako ako aj Káhira – má svoju „lepšiu“ časť.  V tej horšej by ste si nevedeli predstaviť žiť ani v najhoršom sne…

Všeko dohromady –  prírodné krásy, história ale aj ich svojský život stojí zato. Uvidieť to a verte mi, donúti Vás to zamyslieť sa na rôznymi vecami u nás… Pokiaľ  však máte v pláne iba 8-dňový pobyt – odporúčam aspoň jednodňové výlety – Luxor a Karnak.

Absolvovala som výlet niekoľkokrát a kedže je ich história naozaj bohatá – vždy sa dozviem aj niečo navyše a stále mám dôvod vrátiť sa a naučiť sa viac. Mala som to šťastie, že pri prvej plavbe po Níle nás sprevádzala veľmi šikovná a zanietená česká sprievodkyňa Šárka – ktorá vedela históriu Egypta podať tak, ako sa to pred ňou ešte nikomu nepodarilo. Fakty a dátumy rafinovane spájala kto s kým a prečo, a prečo nie :-), že zaujala naozaj každého. Po dvoch rokoch som si tú istú STORY vypočula z úst sprievodcu Egyptského pôvodu. Bolo to zaujímavé – ale často krát inak prezentované a dosť si ich históriu prifarbili.  Egypskí bohovia boli samozrejme ešte väčší  :-) Milé podanie ich histórie. Už teraz sa teším kto ďalší mi bude interpretovať tie isté príbehy opäť a akou to bude formou. Tajne dúfam, že sa mi podarilo namotivovať aj Vás cestovatelia :-)

Autor: Katarína Kovácsová travel bloger, influencer, blog o cestovaní

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>