Marsa Alam – podmorská rozprávka nie len pre deti

IMGP1297

Marsa Alam sa nachádza v južnej časti Egypta. Prvý krát som destináciu navštívila pred 20- timi rokmi kedy v tejto časti nebolo ani letisko. Klientov zvážali trojhodinovým transferom z letiska z Hurghady.

Náš hotelík sa nachádzal v meste El Quseir. V tom čase tam stáli maximálne tri hotely a Marsa Alam ešte len vstupoval do sveta turizmu. Bola to láska na prvý pohľad. Prekrásne široké, pieskové pláže s koralovým podložím. Pobrežie je pomerne veternejšie keď si ho porovnáme s tým v Makadi alebo Hurghade. Má to svoje výhody, ale samozrejme aj nevýhody.

Bola to láska na prvý pohľad.

Veterné počasie zaručuje, že ani v tých najväčších horúčavách v lete nepocítite neznesiteľnú páľavu. A tiež sa nám príjemnejšie opaľuje. Silnejší vietor prináša väčšie vlny a ich nárazy na koralové útesy občas znemožňujú kúpanie klientov v mori. V tom čase je vyvesená červená alebo čierna zástava na pláži, čo znamená pre dovolenkárov STOP kúpania v mori. Pravdaže sa to nedeje každý deň ale pri objednávaní dovolenky v Marsa Alame to treba brať do úvahy. Sú v tejto oblasti hotelíky, ktoré majú „nálepku“ najviac „dochrámaných ľudí“, sú to väčšinou ľudia, ktorí neuposlúchli „varovanie“ aj napriek zákazu sa kúpať išli. Silné nárazy vĺn na koraly, im spôsobili niekedy aj vážnejšie zranenia.

Ale my presne vieme, o ktoré hotelíky sa jedná. Aby sa nestalo, že klienti sa budú z 12 dňovej dovolenky kúpať iba 2- dni, máme pre nich širokú ponuku od 3*+ po 5* hotelov. Stačí povedať, aké sú Vaše priority, či plávanie a potápanie, čí blízko do mesta, a my vieme flexibilne reagovať. Tiež poznáme veľa hotelíkov, ktoré majú aquapark a sú ako stvorené na rodinnú dovolenku.

Ale v prípade, ak by boli vlny príliš silné a kúpanie znemožnené, máme pre Vás riešenie. Vyberte sa na výlet do prekrásneho prístavu Port Ghalib a načerpajte príjemnú energiu „Egyptského Saint Tropez“. Tiež je k dispozícii množstvo iných výletov, napr. Luxor – autobusom, šnorchlovanie v Port Ghalib, Safari na štvorkolkách, supersafari.

Marsa Alame som bola veľakrát a osobne poznám mnohé hotelíky. Vedia zaujať rôzne vekové, sociálne záujmové skupiny a skutočne majú čo ponúknuť rodinám s deťmi. Zaujímavosťou sú bazény, ktoré sa nachádzajú len v niektorých hoteloch, kde si pokojne a bezplatne môžete odskúšať skutočné potápanie v neopréne a s kyslíkovou bombou. Hotely v Marsa Alame boli postavené najmä pre labužníkov potápania, aby využili potenciál, ktorý ponúka more v tejto oblasti. Dnes to už nie je len o potápaní. V nových moderných hoteloch nájdeme krásne bazénové komplexy aj s toboganmi. Ale stále najväčším lákadlom pre turistov je potápanie. Každý si tu môže zvoliť svoj vlastný štýl – potápať sa s okuliarmi a šnorchlom, alebo sa zapísať do školy potápania a absolvovať naozajstné profi ponory pod vedením kvalifikovaných lektorov potápania. Dokonalý svet pod vodou je iba ťažko opísateľný slovami. Ryby a koraly všetkých tvarov a farieb na nás žiaria zo všetkých strán. Morské kravy, obrie korytnačky a raje odporúčam sledovať najmä v ranných hodinách, keď ešte nie sú ľudia na pláži a podmorský svet žije na plno.

Je naozaj veľmi zaujímavé, čo všetko vie Marsa Alam turistom ponúknuť a pritom je to jedna z najlacnejších destinácií ak nie NAJLACNEJŠIA. O podmorskom svete, ktorý je krásny a rozmanitý si dovolíme povedať, že sa vyrovná tomu, ktorý je v Karibiku či na Maldivách, no za zlomok ich ceny.

Čo sa týka počasia, Marsa Alam je celoročná destinácia. Ja osobne som tam bola v rôznych obdobiach roka, i v januári. Ale stále sme si to tu vedeli užiť. Aj keď veľmi vtipné bolo, že my sme v januári chodili po pláži a pri bazénoch v plavkách. Tešili sme sa zo slniečka a mora. A domáci v tom čase  „pochodovali“ v hrubých páperových zimných bundách. Označila by som toto obdobie ako teplú jar. Od konca februára už ale nastupuje naozaj letné počasie, ktoré trvá až do polovice decembra. Absolútne sme nemali žalúdočné  problémy zo stravy ani z vody, ale je to naozaj individuálne.

Čo sa týka oblečenia, resp. zahalenia, Egypťania akceptujú aj bikiny, dokonca som zazrela aj „dievčatá“, ktoré sa opaľovali „hore bez“, aj keď by som v Moslimských krajinách absolútne neodporúčala. Zbytočne provokovať „oblečením“, respektíve skôr vyzlečením nie je vhodné.

Pre mnohých ľudí je Marsa Alam najkrajšia časť Egypta a keby som si mohla vybrať kam na dovolenku v Egypte, pôjdem práve sem, nakoľko vie uspokojiť najviac požiadaviek na dovolenku a to super cena, pomerne krátky let na exotiku, možnosť šnorchlovať, prenádherný podmorský svet, veľa atrakcií pre deti, kvalitné hotelíky a stabilné počasie.

 

 

Autor: Katarína Kovácsová travel bloger, influencer, blog o cestovaní

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>