Ufo – najlepšia prémiová reštaurácia a Jozef Masarovič – šéfkuchár Slovenska za rok 2020

Autor: KATARÍNA KOVÁCSOVÁ -influencer, travel bloger

Ufo –  watch. taste. groove.

13121259904_382978089756474_7763678910498182964_n20

 

Kedy dosiahneme najväčší pôžitok ? Vtedy keď nám pošteklia všetky naše zmysly. V Ufe vedia o čom píšem, majú to aj v ich logo-slogane watch.taste.groove. Teda sleduj, poriadne sa rozhliadni, pozoruj a potom si vychutnaj tie naj vibrácie a atmosféru. Poštekliť vašu chuť je pre nich maličkosť, nakoľko ich jedlá nie sú len Oskarovo lahodné, ale i oku prítulné. O tom ako pohladia vôňami váš čuch ani nehovoriac…  Na hmate si dali nesmierne záležať. Z dokonalej kokosovej pralinky, pri ktorej sa Raffaelo cíti ako chudobný príbuzný, budete ešte hodnú chvíľu pociťovať na vašich vankúšikoch prstov jemné štruktúry a lahodnú vôňu kokosu, ktorá sa snúbi s exotickou chuťou    marakuje a manga.

14121101678_768016963750787_7534556293031080791_n

 

Ufo však nie je iba o špičkovom jedle! Kto nenavštívil Ufo, ako by v Bratislave ani nebol. Keď máš na Bratislavu len pár hodín, Ufo je určite to správne miesto, kde ich stráviš. Odnesieš si domov neopakovateľný gastronomický zážitok a okrem toho budeš mať Bratislavu ako na dlani. Naskytne sa ti fascinujúci výhľad na Bratislavský hrad, Parlament, Dom svätého  Martina. Loďky plávajúce po Dunaji dopĺňajú dokonalú atmosféru romantiky. V 85 metrovej výške sa nad Bratislavou hrdo týči Ufo, ktoré je právom zaradené do top highlightov Bratislavy.  Predtým reštaurácia Bystrica. Od roku 2005 nanovo zrekonštruovaná prémiová reštaurácia, ktorá skutočne nemá páru na Slovensku ale aj v šírom okolí zahraničia. Interiér je luxusný, vkusný so zmyslom pre detail. Impozantne je riešená otvorená kuchyňa. A my, labužníci jedla ale aj varenia, si môžeme vychutnať naraz zážitky dva. Vidíme ako sa naše jedlo pripravuje, varí a servíruje. Panoráma reštaurácie je tiež očarujúca. Neviete, ktoré miesto si vybrať na sedenie skôr, z ktorého je krajší výhľad.

5 2 (1)

Vráťme sa ale do histórie, kde a kedy to všetko začalo. Odkiaľ vlastne Ufo doletelo, z ktorej planéty ? Ufo – stavba pochádza ešte z čias komunizmu. V tejto dobe sa postavilo veľa gýčov (rároh), ale za túto jedinečnú stavbu im v skutku vďačíme. Navrhli ju ako jeden z najodvážnejších projektov tej doby v roku 1967 architekti J. Lacko, L. Kušnír. I. Slameň a po strojárskej a statickej stránke im asistovali inžinieri A. Tesár a J. Zvara. V roku 1972 si ju už mohli vychutnať prví návštevníci. V roku 2001 bola stavba vyhlásená za  stavbu storočia na Slovensku. V roku 2003 sa začala rozsiahla dvojročná rekonštrukcia a modernizácia. V roku 2005 bola vyhliadková veža opäť sprístupnená verejnosti. Nachádza sa vo výške 95 m a pri priaznivom počasí je viditeľnosť neuveriteľných 100km. Aby ste dostali kompletné info – aktuálne vstupné vyhliadky je 8,90 eur. Vyhliadka je otvorená od 10:00 do 23:00.  So zvýhodneným balíčkom, Day and Night za 11,90 eura, môžu hostia dvakrát počas dvoch dní zažiť dennú aj nočnú Bratislavu a vychutnať veľkolepý výhľad z vtáčej perspektívy.  Avšak osoba, ktorá si zakúpi minimálne jedno hlavné jedlo, má nárok na vstup grátis. Možno si v duchu poviete, že už i tieto informácie vás motivovali, aby ste sem určite prišli, ale keď vám poviem, že toto je iba spodná časť chutného koláčika…

IMG_9981DSC_0062 (1)

Výhľad bol v skutku božský ! Vždy sme mali šťastie na optimálne počasie. Voľným okom sme videli celú Bratislavu a pri použití ďalekohľadu sme videli aj do zahraničia 😀 :D. Ale v Ufo nestačí, že vidíte celú Bratislavu a výborne sa najete ! Stále sa snažia byť na špici a ich nápady nemajú „páry“. Čo by ste povedal na „SKY WALK“ ? Napadlo vás že sci-fi, nie ? Nie, to skutočne ponúkajú. Toto je asi jediný zážitok, síce v skutku neobyčajný, ktorý by som dopriala iným. Fuuu ! Len pri pohľade na video, ako to prebieha, sa mi rozbúchalo srdce. Nebudem vás teda ďalej napínať a napíšem o čo ide. Zahráte sa tu na kozmonautov, ktorí tiež vo výškach a priestore, sledujú našu Zem. Oblečú vás do špeciálneho odevu. Za asistencie profesionálneho inštruktora, vystúpite na okennú rímsu. Odtiaľ je one way ticket na cca 60 metrovú dráhu. Vo výške 85 metrov od zeme prejdete po vonkajšej okennej rímse okolo celého Ufa. Táto adrenalínová prechádzka trvá 10 – 15 minút. Naskytne sa vám dych vyrážajúci pocit voľnosti s neopakovateľným výhľadom na krásnu panorámu Bratislavy, ale tiež do 60 okien prestížnej  reštaurácie Ufo. Dráha má 3 záchytné body. Tu sa ale iba tí najodvážnejší pokúsia s inštruktorom o pár trikov. Tento zážitok „kráčania v oblakoch“ ponúkajú od apríla do októbra. Za 39 euro zažijete túto nevšednú atrakciu. Tak čo na to poviete ? Alebo pôjdete so mnou na plošinu pri ďalekohľad ? 😀

IMG_1991 IMG_1990

Bolo to fantastické ALE ja a môj mlsný jazýček milujem Ufo pre iné dôvody J. Po prečítaní recenzií a tiež veľkolepých hodnoteniach na travel a food portáloch som sa nevedela dočkať. Počas mojich služobných ciest, kde sme spolu s obchodnými partnermi „testovali“  úroveň hotela a jeho kuchyne, som zdegustovala mnoho „chuťovečiek“. Som skutočný gurmán!  Rada okoštujem jedlo v 6* hoteli Burj Arab, či michelinovej reštaurácii Field v Prahe, ale nebránim sa  ochutnať jedlo i napríklad na trhu v Kostarike. Tak ako michelinovské hviezdy sa nedávajú náhodne, ťažko je ich získať a ešte ťažšie obhájiť. Slovenský ekvivalent tohto ocenenia sú „Awards“  od prestížneho food časopisu Gurmán. V roku 2011 a 2019 dostala toto exkluzívne ocenenie v kategórii prémiová reštaurácia práve Ufo. Ocenenie bolo v skutku zaslúžené, nakoľko kde inde žije v takej dokonalej harmónii a symbióze –  jedlo, servis, ambiente spolu vytvárajú dokonalý zážitok. Nie sú to iba spomínané elementy… Bola som vždy presvedčená a tu sa mi to opäť potvrdilo, že keď sa jedná o služby môže byť dokonalé prostredie, výhľad aj chutné jedlo, ale atmosféra tá sa nedá zahrať, zinscenovať… Tú tvoria ľudia, ktorí sú v „backgrounde“. Služby vymýšľajú, tvoria a servírujú. Celý deň som strávila s prestížnym kuchárom Jozefom Masarovičom. Milý, statný, sympatický a good looking man. Jozef je úspešný šéf kuchár 12 rokov a v Ufo  robí ako chef viac ako 6 rokov. Pred rozhovorom a natáčaním sme si ešte stihli povedať akú má každý z nás trému, z kamery, že to bude zrejme náročné a „nadlho“… ALE vďaka Jozefovej bezprostrednosti sme všetko dali na prvú. Pozrite si video z nášho fotoreceptu a posúďte sami.

IMG_1912 (1) IMG_1995

Takže, čo pre nás Jozef nachystal ? Morský čert – názov znie dobrodružne až exoticky. Presne ako je orientovaná reštaurácia Ufo. Rada by ulahodila aj turistom ale aj našincom túžiacich po exotických, exkluzívnych jedlách. Prevedie vás uličkou podmanivej pestrosti stredomorskej a ázijskej kuchyne, no prihliadajúc na naše vrodené chute. Okrem samostatných jedál ponúka aj 7 chodové degustačné menu spojené s degustáciou vín a piva. Neboli sme v Ufo prvýkrát, no musím povedať, že  vždy to urobili tip top a nie len ako pre „kameru“. Úspešný šéf kuchár nám popísal do detailu každý krok a dokonca nám poskytol „alternatívu“, ako si morského čerta pripraviť doma. Nech sa páči recept.

24

Morský čert, baby brokolica, kaviar z morských rias, salicornia

 

Morsky čert

soľ, pripravené korenie varíme v souvide pri servise 63c 6min potom opečieme na grile s prepusteným maslom

 

Morský čert korenie

20g riímsky kmín

40g kari praášok

3ks škorica celá

30g sušené kafirové listy

10g horčicové semienka

40g koriander semená

30g wakame

20g nori

12g čierne uhlie

20g klinček

 

Postup

Rozohrej na miernom ohni panvicu orestuj, koreniny nechaj vychladnúť, pridaj čierne uhlie a rozmixuj.

 

Zelený olej

500g olej

200g petržlenová vňať, listy zblanširované

 

Postup

Zohrej olej na 85c v termomixe, pridaj zblanširovaný petržlen a mixuj 4 minúty.

Preceď cez gázu a zašokuj ľadom.

121261243_3394680697265873_6367420043536090164_n121107552_1004995126636044_2883294619471835552_n

Veľké prekvapenie počas varenia bolo pre mňa, že sa v gastronómii využíva čierne uhlie, ktoré bežne využívame pri črevných problémoch. Tiež ma zaujal spôsob varenia vo vákuovom sáčku. Skutočne tá ryba chutila inak, ako keby sme ju pripravovali v rúre. Pri tomto spôsobe varenia, nazývaného sous vide, si ryba zachovala autentickú chuť, šťavnatosť a tiež zloženie. A podľa mňa aj objem. Podobne si ju môžeme pripraviť aj doma vo varnom kúpeli. Chuť božská, lahodná… Bolo tam všetko.. chrumkavé – zemiakový čips s chuťou morských rias, slizké– kaviár, šťavnaté – maslovo-vínová omáčka a mäsité – náš morský čert. Skutočná gastro nirvána.

IMG_9999 (1)

Pre veľký dopyt, pozitívne ohlasy a záujem gurmánov, sa vrátilo do ponuky aj trojchodové degustačné menu nazývané „dégustation de déjeuner“. Menu je zložené z predjedla (resp. polievky), hlavného jedla a dezertu. Stojí iba 25 euro ! Pri jeho zakúpení získavate vstup na vyhliadkovú vežu grátis. Teda, keď si odrátate vstupné, tak  cca za 16 eur máte luxusné jedlo.2221

Bol to pre mňa  silný  zážitok pozerať a učiť sa od skutočného majstra. Počas varenie sme mali veľa času na rôzne témy. Verím, že vás zaujmú rovnako ako mňa.

Útržok z nášho rozhovoru.

Jožko zúčastňujete sa školení alebo už len vy školíte mladších kolegov ?

Pravidelne  chodím na školenia aj do zahraničia, kde čerpám inšpiráciu na iný druh kuchyne. Človek potrebuje takúto zmenu, aby nezapadol do stereotypu.

Aký je váš najväčší úspech ? Samozrejme teším sa z každého ocenenia, ale za najväčší úspech považujem to, že robím kuchára, že robím to čo ma baví.

Pre koho známeho ste varili a čím vás prekvapil ? (pozitívne alebo negatívne)   Varil som pre veľa známych ľudí,  napríklad pre Beyonce a prekvapený som bol pozitívne. Nemala absolútne žiadne maniere hviezdy. Všeobecne mám také skúsenosti, že čím väčšia hviezda, tým pokornejší človek.

Vždy ste chceli byť kuchárom ?   Áno, vždy ma to priťahovalo, už ako malý som sa motal mamine popod nohy v kuchyni a rád som jej pomáhal.

Kto pre vás varí ?     Musím pochváliť moju manželku, je výborná kuchárka. Ale všeobecne, asi hovorím za všetkých kuchárov, my si to vieme skutočne vychutnať, keď niekto pre nás navarí.

Máte radšej sladké jedlá alebo mäsité jedlá ?Vždy som tvrdil, že najlepší dezert je klobása J

Ktoré jedlo z Ufo menu vám osobne najviac chutí ? Teľacie líčka

Koho z kolegov najviac obdivujete ? Jamie Oliver a Gordon Ramsay.

IMG_1994

Vedel by si mi trochu priblížiť proces v kuchyni ? V prvom rade by som chcel povedať, že ide najmä o tímovú prácu. Každý jeden z nás  je tu dôležitý. Snažíme sa vyberať iba tých najlepších. Často vsádzame na odporúčania a musím povedať, že chlapci sa veľmi snažia a to, že Ufo dosahuje také výsledky a hodnotenia, je zásluha nás všetkých.

IMG_1989

A to najlepšie nakoniec  .Aj tento rok, už po sedemnásty krát sa rozdávali Gurman Awards. Ako tento rok rozhodli Slovenský zväz kuchárov a cukrárovAsociácia someliérov Slovenskej republiky a Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovenska hodnotitelia z radov samotných šéfkuchárov? Hádajte, koho určili odborníci za celkového víťaza? Za šéfkuchára Slovenska roku 2020 a za celkového víťaza? Gurman Awards, chef of the year bol zvolený Jozef Masarovič. Nech sa páči celkové poradie.

Best Chefs 2020

1. Jozef Masarovič UFO Bratislava
2. Jozef Breza Gašperov Mlyn – Batizovce
3. Tomáš Lysý IASAi Bratislava
4. Lukáš Hesko Akadémia beer & bistro, Trnava
5. Juraj Hruška Slávia restaurant  Košice
6. Gabriel Kocák U nás doma Poprad
7. Martin Novák Šimák Zámok Pezinok
8. Peter Slačka Bistro Baroza Bratislava
9. Branislav Križan Globo Bratislava
10. Marián Filo Chateau Čereňany
11. Michael Thiry OhniskO Košice
12. Peter Ďurčo TOP restaurant Žilina
13. Imro Bindics Villa Rosa Dunajská Streda
14. Peter Bracho Liptovský Dvor
15. Miroslav Zámiška Kempinski Hight Tatras
16. Daniel Marek Elite restaurant Nová Dubnica
17. Tomáš Tejbus Hotel Borovica Štrbské Pleso
18. Eva Polomská Sotto passagio Spišská Nová Ves
19. Karol Sklenár Hotel Koliba Greta Liptovská Sielnica
20. Radovan Budzák Bistro Moment Batizovce

 

13

IMG_2028

A zaslúžene najlepšou prémiovou reštauráciou roka zvolili Ufo watch.taste.groove

Prémiová reštaurácia roka – 10 Best Premium Restaurants

1. UFO  watch.taste.groove
2. Gašperov Mlyn
3. Afrodita
4.-5. Mlyn 108
6. Fou Zoo – Pan asian restaurant
7. Reštaurácia  a kaviareň Slávia
8. TOP restaurant
9. Bistro Baroza
10. Reštaurácia Cle D´Or,  Zlatý kľúčik
10. Au Café

 

23

 

 

4

 

Rozdávali sa aj ocenenia nazývané „zlaté vidličky“ pre najprestížnejšie slovenské reštaurácie, ktoré sú akýmsi ekvivalentom michelinovej hviezdičky. Tak si to zhrnieme.

Jednu vidličku na Slovensku má  12 reštaurácií, dve Zlaté vidličky patria Afrodite – Chateau Čereňany, Albrecht restaurant Bratislava, Gašperov Mlyn, Batizovce a Mlyn 108, Modra a jediná reštaurácia, ktorej boli pridelené 3 vidličky je UFO watch.taste.groove. Ako podotkol skromný víťaz šéfkuchárov Jozef Masarovič, to že UFO žne jeden úspech za druhým, je zásluha celého tímu, ale nepochybne veľkú zásluhu na týchto oceneniach má práve Jozef Masarovič.

Už z rozhovoru vyžaruje skromnosť, pokora, talent a tiež úcta k iným ľuďom. Verím, že moje postrehy a informácie budú pre vás užitočné a že ste sa aspoň trochu navnadili atmosférou Ufa a potvrdili ich slogan watch, taste, Groove.

IMG_9953 (1)IMG_4759 (1)

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>