Denisa Stefanova – kuchárka, ktorá varila pápežovi

 

Milí priatelia, dnes sa Vám pokúsim prihovoriť trochu iným štýlom ako ste zvyknutí.  Tento blog bude písaný formou rozhovoru. Verím, že Vás to  zaujme . Mojím hosťom je Denisa Stefanova . Je to mladé , talentované útle žieňa , ktoré i napriek jej mladému veku toho dokázala už veľa. Priznám sa , že po našom rozhovore ( je vo forme live streamu uverejnený na mojom IG profile a tiež na mojom youtube canal ) sa z nás stali kámošky. Kto je Denisa Stefanova ?  Denny  -ako ju všetci familiárne voláme – vyštudovala športovú školu . Šport miluje a ako si teraz prečítate – doviedol ju na jej profesionálnu dráhu  veľmi úspešnej kuchárky . Mnohí ju poznáte  ako profesionálnu hráčku futbalu. Ale možno ešte viac ako šéfkuchárku, ktorá varila pre pápeža .  Ale aby som Vás nenudila , poďme na náš rozhovor a nechám odpovede na Denny .

IMG-3257IMG-3258

 

 

Kto/Čo  ťa priviedol/lo  k vareniu ?  Sama som sa priviedla k vareniu J Keď som  športovala, zistila som v istom období, že   tie výkony neboli  také ako by som chcela. Pátrala som po príčine a zistila som, že to bude v strave. Začala som si variť sama , pretože aj keď moja mama je  „pani kuchárka „  , ale tie  bôčiky , čo doma vyvárala,  tak to nebolo úplne na TOP  výkon. J Variť sama  som si začala od mojich  23 rokov ,  dovtedy som si ani čaj nezaliala. Zjednodušene povedané, že som začala variť bola z núdze cnosť a priviedol ma k tomu šport a túžba po lepších výkonoch .

IMG-3260IMG-3259

Máš  vzdelanie v gastronómii alebo z tvojho hobby sa stala tvoja práca ? Vyštudovala  som športovú školu a neskôr som si moje vzdelanie doplnila aj o obor  cukrár a kuchár.

Kedy bola prvá myšlienka založiť si svoj vlastný podnik ?Pracovala som  vo fitku na recepcií a popritom som trénovala ľudí . Absolvovala som  akreditovaný kurz trénerstva . Neskôr  som odišla z fitnes centra a začala som si doma variť  a naďalej som trénovala ľudí . Jeden kamarát dostal skvelý nápad – navrhol mi, že keď varím sebe ,či by som nenavarila aj jemu.  Tým to celé začalo .  Potom som to o tom povedala jednej  kámoške tá druhej , ona tretej J..tým to celé začalo.  Odrazu  z jedného človeka bolo 14  ľudí. O  dva týždne  som to dovážala kamoške do kaderníctva, to bola asi najlepšia reklama ,  ona o tom tam  všetkým rozprávala . Ľuďom  sa to zapáčilo.   Do krabičiek som vkladala   motivačné lístočky. Tiež tam klienti našli  zloženia jedla  čo veľmi ocenili. A  za 3 týždne už bolo  27 ludí. To už nebola sranda  doma variť a ak som začala hľadať  kuchyňu . A už sa to celé spustilo…

IMG-3263IMG-3262

Boli aj nejaké problémy na začiatku s čím si sa musela popasovať keď si začala podnikať ? (  Denny hodila tajomný úsmev) Ja si myslím že úplne všetky ktoré existujú !!  Všetko som robila na 2 až 3 krát. Zariaďovala som kuchyňu. Neprešlo mi to samozrejme na prvý krát –  niečo chýbalo v stavebnom pláne, takže to išlo znovu .  Nebolo to ľahké, ale kto chce zvládne.

Pomohol ti niekto po finančnej stránke pri začiatkoch ? Mala som našetrené nejaké peniaze z futbalu. Nebrala som si žiadne hypotéky do dnešného dňa ,a ani si nechcem brať.   Bol to taký kolobeh –  zarobili peniaze a prvé išli spať na  varenie – hrniec, veľká gastro nádoba taký šporák  potom onaký ….Tým že sa točili peniaze týždenne-  tak dokázala som postupne vyplácať ľudí a aj aj dokupovať potrebné veci.  Nabehla som na tzv  americký/anglický týždeň a týždenne sa vždy niečo  nové kúpilo. Ale hlavne úplne moje všetky peniaze išli  do firmy. Nič som z nich na začiatku nevidela . Popritom   som stále ešte hrala  futbal ,a dokonca som chodila upratovať kamarátovi . Ale neľutujem tie hodiny driny a neprespate noci . Bolo bežné , že som pracovala od   5 rána do polnoci.

IMG-6143 (1)IMG-6045IMG-3499

Akú úlohu zohráva v tvojom biznise mamina ?

Mama je so mnou od začiatku. Už od tej doby ako sme  ako spolu  začínali pri  27 ľuďoch. Robila  vyslovene za pár korún ako sa dalo tak bolo…  Dala výpoveď vo svojej práci a do dnešného dňa  pracujeme u mňa. Tiež pri cateringu pre Papeža zohrala významnú úlohu. Ona  bola ten šefkuchár a ja som musela byť taký organizátor. Klienti neskutočne chvália jej jediná, takže ja som rada že je pri mne.

IMG-3497IMG-349583c9b02b-66d7-4a76-8e6a-eeaa2acc5964

Dostala si poctu variť pre pápeža je to určite ocenenie v tvojej profesionálnej kariére. Ako k tomu došlo ? Prečo si vybrali práve teba ?

Za túto životnú príležitosť vďačím  Michalalovi  Fajnovi. Počas jednej degustačky prišiel za mnou , sadol si a povedal,  že sa musíme porozprávať . Ty  budeš  variť pre pápeža ,ALE mne to  celé nedochádzalo v tom zhone. A prečo si vybral mňa ? To ja som stále nevedela pochopiť, pretože mnoho mnoho iných kuchárov aj s 20-30 ročnými skúsenosťami, niektoré také staršie ženy ktoré robia od malička kuchárky a  majú určite väčšie skúsenosti .  Ja  sa stále učím aj budem učiť aj v každej krajine kde pôjdem.  Ale jeden z dôvodov prečo ja, som sa  dozvedela až  keď sme boli na rozhovor do večerných novín…  Moderátorka mu dala práve túto otázku a povedal že je to preto, lebo pozeral jednu kuchársku reláciu , kde som účinkovala. Oslovilo ho to, že som darovala výhru postihnutému chlapcovi . Nebol to žiadny môj zámer,  aby som sa zviditeľnila. Snažím sa pomáhať vždy  a  všetkým  komu môžem. To  by ma nikdy nenapadlo ,že si ma na základe tohto niekto všimne.   Bol to neskutočný pocit to počuť , mňa normálne zamrazilo mala som zimomriavky asi až na palcoch.

Ako to teda prebiehalo ?

Prípravy prebiehali už v noci od 22,00  boli sme  na to štyria ľudia .

Ty si pripravovala celodenné jedlo  pre pápeža ?

Ja som mala v  pondelok na starosti v dome SV. Martina v Bratislave . Niektoré veci sme si pripravili vopred u nás v kuchyni ,  neskôr sme už prešli do Domu Sv. Martina .Tam  nám zobrali všetko čo sme doniesli , prekontrolovali. Rovnako i  my sme  išli  na kontrolu a po kontrole sme sa pustili do varenia. Celé to bolo nejaké poposúvané.  Ja som bola  celý čas v kuchyni . Robili sme predjedlo , polievku a hlavné jedlo . Všetko bolo z domácich bio surovín  zo Slovenska .Bolo to veľmi náročné.  Nachystali sme  70 jedál a ja ani neviem čo sa dialo za tou kulisou .  Kto tam bol, čo tam robili . Všetko prebiehalo veľmi rýchlo –  oni jedli hlavne strašne rýchlo a strašne sa ponáhľali na Východ.  Najedli sa a šup šup rýchlo preč. Mala som mať na starosti len pondelok ale potom ma oslovili, či by som neprišla aj v stredu pripraviť  chlebíčky do Šaštína.  Waw jasné!!! Síce som sa s hlavou cirkvi  nestretla ale bola to veľká pocta variť pre neho.  Dostala som  sa tam  medzi  kňazov , všetci ma tam „ žrali „ pretože som mala futbalové gombíky a každý kňaz hral asi  niekedy futbal futbal . To si ich získalo , rovnako ako aj naše jedlo.

IMG-3261

Mal aj ochutnávača ?

Brali sa vzorky,  a vraj mal aj ochutnávača čo som počula .Ono to bolo vlastne tak že najskôr sa zbalili tie chlebíčky ktoré idú pápežovi. Keď už som im to odovzdala tak ich  dali bokom a zobrali si vzorku dali to do takej mištičky a viac neviem.  Cez vysielačku nám  povedali, že môže to ísť ďalej.

Ktorý bol taký najvýznamnejší moment ?

Najsilnejší moment bol keď som sadla do auta, prešla som Šaštín a úplne som sa rozplakala. Až vtedy mi to vlastne celé došlo… čo sa udialo a aké šťastie v živote som mala a stále mám.

 

 

Bolo tam aj negatívne čo si zapamätáš?

Ani nie.. ČO bolo naozaj náročne, že pri praci   bola  dusnejšia atmosféra , ale to iba kvôli tomu že sme  cítili veľkú zodpovednosť . Každý chcel podať čo najlepší výkon . Na každého bol väčší tlak ako obvykle. Ale ten konečný pocit stál za to. Určite by som išla do toho opäť.

IMG-3258

Na čo je tvoja kuchyňa zameraná ?

Celá filozofia je o tom, že my robíme viac-menej tradičné jedlá ,ale vymieňame cukre ,oleje, múku  za zdravé ingrediencie.  Snažíme sa vyvážiť  chute ale aj kalórie . Napríklad  pre mamičky, ktoré sedia doma s deťmi,  alebo celý deň v  kancelárií , aby to bolo aj pre športovcov. Človek si tam dokáže vybrať všetko napr. bez lepku, bez laktózy , vegan a vie si to aj nakombinovať . Používame všetko 1domáce.

Ako sa staráš o svoje telo ?

Športujem ale všetko je to v strave , minimálne 70%-80%

Tréning v podstate každý deň

Aké je tvoje najobľúbenejšie jedlo ?

Všetko Thajské

IMG-3263

O tom, že je Denny skvelá kuchárka nemám iba z tretej ruky . Ale dohodli sme si spoločné varenie jej obľúbeného thajského jedla, ktoré sa po jeho  degustácii stalo aj mojím obľúbeným.  Viem, že je iné si to doma navariť a je iné ako keď Vám to ukuchtí takáto „ pani“  kuchárka. Pre inšpiráciu  mi Denny prezradila recept a ja s ním rada s vami podelím.

Aké ingrediencie potrebujem ?

1137fbd0-18c9-4d05-9dfc-4ef9b065a843

PLNENÝ ANANÁS

SUROVINY

100G krevety

10G Sójová omáčka (bez lepku)

5G trstinového cukru

Štipka soli

Štipka mletého bieleho korenia

100G hrachove lúsky

3ks ananásu

50G kešu orechy

10G sušené brusnice

7G  kokosový olej

100G jazmínová ryža

Jarná cibuľka

Koriander

1 Stredne veľká cibuľa

1 Strúčik cesnaku

Štipka masala korenia

 

IMG-6145

A aký je postup ?

  1. Ananás prekrojíme na polovicu, vydlabeme a urobíme z neho lodičky na servírovanie.
  2. Do panvice dáme kokosový olej, pridáme krevety v , keď budú krevety trochu osmažené , pridáme uvarenú ryžu , sójovú omáčku , soľ , biele korenie , trstinový cukor a masalu
  3. Zamiešame,pridáme cibuľu , cesnak , kešu orechy , brusnice , ananás a hrachové lúsky.
  4. Necháme 2 min uvariť , ozdobíme koriandrom a jarnou cibuľkou.IMG-6143 (1)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>